Dystrybucja jodku potasu w gminie Suchowola

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Wojewody Podlaskiego na terenie naszej gminy zostały utworzone 3 Punkty Wydawania Tabletek Jodku Potasu ( PWTJP).

     Szanowni mieszkańcy gminy Suchowola. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Wojewody Podlaskiego na terenie naszej gminy zostały utworzone 3 Punkty Wydawania Tabletek Jodku Potasu (PWTJP). Znajdują się one w :

1) Przychodni Rejonowej w Suchowoli przy ul. Goniądzkiej 21;
2) Szkole Podstawowej w Czerwonce;
3) Szkole Podstawowej w Chodorówce Nowej.


Należy pamiętać, że PWTJP będą  uruchomione dopiero w sytuacji awaryjnej, a proces wydawania tabletek jodku potasu zostanie rozpoczęty dopiero w sytuacji awaryjnej po zaistnieniu zdarzenia uzasadniającego jego podanie ( np. awarii elektrowni na skutek działań wojennych na Ukrainie). Otwarcie punktów nastąpi wyłącznie w chwili wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, po decyzji władz krajowych o konieczności wydawania tabletek z jodkiem potasu mieszkańcom. Do tego czasu punkty dystrybucji są nieczynne.
Do poszczególnych Punktów Wydawania Tabletek Jodku Potasu zachęca się mieszkańców miejscowości, które znajdują się najbliżej PWTJP, w celu usprawnienia procesu dystrybucji preparatu.
Tabletki jodku potasu będą wydawane tylko osobom pełnoletnim po okazaniu dokumentu tożsamości. Zaleca się odbiór preparatu przez jedną osobę dla całej rodziny.
Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem zależy od wieku, a stosowanie dawki mniejszej lub większej może zagrozić zdrowiu. Zalecane dawkowanie dla poszczególnych grup wiekowych to:

- Dorośli i dzieci powyżej 12 lat – 2 tabletki;
- Dzieci od 3 do 12 lat – 1 tabletka;
- Dzieci od miesiąca do 3 lat – 1/2 tabletki;
- Noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc – 1/4 tabletki;
- Kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek) – 2 tabletki.

Preparatu nie należy przyjmować:

- jeśli masz uczulenie na jodek potasu lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- jeśli masz nadczynność tarczycy;
- jeśli masz zaburzenia naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią);
- jeśli masz choroby autoimmunologiczne połączone ze świądem i pęcherzami na skórze (opryszczkowe zapalenie skóry Duhringa).