Co warto zobaczyć w Gminie Suchowola ?

Każdy turysta jadąc drogą krajową Nr 8 na odcinku Białystok - Augustów powinien koniecznie zatrzymać się w Suchowoli – malowniczym miasteczku, które jest silnie związane z Błogosławionym Księdzem Jerzym Popiełuszko.

      Nawet gdyby ktoś przeoczył znak z nazwą miejscowości, z pewnością zauważy okazały łuk papieski, który został ustawiony w centrum miasta, w parku. Łuk stanowi część historycznego ołtarza, przy którym Ojciec Święty Jan Paweł II w 1991 celebrował Mszę Św. w Białymstoku, a następnie w roku 1993 został przeniesiony do Suchowoli. Łuk na stałe wpisał się również w herb Gminy Suchowola wraz z koniem Rasy Sokólskiej – symbolu czwartkowych targów i jarmarków, które odbywają się systematycznie od roku 1698 r.
       W roku 1775 kartograf i astronom królewski Szymon Antoni Sobiekrajski wyznaczył w Suchowoli Geograficzny Środek Europy, biorąc pod uwagę punkt, w którym krzyżują się linie wyznaczone przez najbardziej odległe punkty kontynentu europejskiego. Miejsce to symbolizuje obecnie ogromny głaz narzutowy umieszczony w parku, przy którym warto   zrobić pamiątkowe zdjęcie.
       Suchowola jest gminą typowo rolniczą, gdzie większość powierzchni zajmują grunty orne, użytki zielone i lasy. Jest celem licznych wycieczek oraz pielgrzymek z uwagi na  to, że w pobliskich Okopach urodził się błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, który uczęszczał do suchowolskiego Liceum, które nosi jego imię.
       Dzięki naturalnym walorom przyrodniczym - Bagna Biebrzańskie, Bagna Bachmackie, Puszcza Knyszyńska, Gmina Suchowola stwarza doskonałe warunki rozwoju agroturystyki. Zwolennicy wypoczynku z dala od wielkich miast, znajdą tu ciszę, spokój, piękne krajobrazy oraz smaczną kuchnię regionalną.
       Suchowola, będąc Geograficznym Środkiem Europy, wkłada wiele starań, by stać się również centrum życia kulturalnego i sportowego regionu.
      W Suchowoli nieprzerwanie od 2003 r. na przełomie czerwca i lipca organizowany jest Festiwal Orkiestr Dętych. Jest to przegląd amatorskich młodzieżowych orkiestr dętych o zasięgu międzynarodowym. Celem festiwalu jest popularyzacja muzyki orkiestr dętych, a także integracja młodzieży z różnych państw europejskich. Organizatorzy Europarady dokładają wszelkich starań, by impreza z roku na rok rozwijała się zyskując nowe elementy, a tym samym przyciągając większe rzesze publiczności. W przeciągu 11 lat w Europaradzie uczestniczyło ponad 60 zespołów z kilkunastu krajów europejskich m.in. z Grecji, Włoch, Niemiec, Rosji, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacji, Austrii, Węgier i Rumunii.
    Cross Trzeźwości w Suchowoli jest od 1997 roku cykliczną imprezą kulturalno-sportową. Cross poprzez sport łączy w sobie promocję zdrowego trybu życia oraz temat profilaktyki związanej z przeciwdziałaniem uzależnieniom, głównie alkoholizmowi. Jest stałym elementem kalendarza sportowego i kulturalnego województwa podlaskiego. W biegach biorą udział dzieci, młodzież, dorośli. Corocznie do zawodów staje łącznie ok. 300 osób. Dystans biegu głównego wynosi 9,3 km., trasa ta przebiega przez Okopy - miejscowość w której urodził się i wychował ks. Jerzy Popiełuszko. Start i meta zaś umiejscowiona jest w Suchowoli. Imprezie towarzyszą elementy kulturalne m.in. występy zespołów tanecznych, koncerty muzyki rozrywkowej.

Wybrane obiekty godne obejrzenia i bliższego poznania:

Park Miejski w Suchowoli im. Ks. Jerzego Popiełuszki w którym znajdują się m.in.:

1. Łuk z Krzyżem Papieskim (będący częścią historycznego ołtarza wybudowanego z okazji pobytu Ojca Św. Jana Pawła II w Białymstoku podczas IV Pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r.),

2. Pomnik Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki,

3. Głaz symbolizujący Geograficzny Środek Europy,

4. Kamienne tablice przybliżające najważniejsze wydarzenia w historii miasta,

5. Kompleks podświetlanych fontann.

Izba Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli

(więcej informacji....)

Zabytkowy kościół pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli - wybudowany w 1885r., w którym znajdują się relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Centrum Trzech Kultur w Suchowoli

Na piętrze CTK zorganizowane zostały sale wystawowe poświęcone kulturze polskiej, żydowskiej i tatarskiej.

W budynku znajduje się również punkt informacji turystycznej oraz poczekalnia dla pasażerów autobusów.
CTK powstało w ramach projektu "Zachowanie i promocja dziedzictwa narodowego Kalwarii i Suchowoli" dofinansowanego z programu Interreg V-A Litw-Poska.


https://www.facebook.com/centrumtrzechkultur/

 

Tatarskie Centrum Kultury Islamu w Suchowoli
Bagna Bachmackie wraz z jeziorkiem Jurdyga, znajdujące się w okolicach wsi Bachmackie Kolonie i będące "miniaturą" Doliny Biebrzy. Swoje miejsce znalazły tu unikalne na skalę europejską gatunki ptaków i roślin, takich jak łabędź krzykliwy, czapla biała czy owadożerna rosiczka,
Zalew wraz z kąpieliskiem o powierzchni 4,95 ha w miejscowości Karpowicze,
Puszczykówka – „tam, gdzie pasą się mgły o poranku…”
Wioska Indiańska i Kraina Westernu, położona 6 km od Suchowoli, otoczona Biebrzańskim Parkiem Narodowym, jeziorami augustowskimi, przyklejona do stóp lasu, pozwala na wyciszenie, posmakowanie przyrody, oderwanie się od rzeczywistości, ale również na dobrą zabawę. Miłośnikom zwierząt Puszczykówka proponuje zwiedzanie stale powiększającego się mini zoo, a w nim zwierzęta amerykańskie jak szop czy skunks oraz rodzime kozy, bażanty i inne.
Puszczykówka zaprasza do Wioski Indiańskiej i Krainy Westernu:
- wycieczki przedszkolne i szkolne na programy edukacyjne,
- firmy na imprezy integracyjne,
- osoby indywidualne na noclegi w tipi, indiańskie SPA, rodzinne pikniki, urodziny i inne uroczystości oraz naukę jazdy konnej.
Kontakt: www.puszczykowka.pl , e-mail: info@puszczykowka.pl
Tel. 606 101 238, 883 615 143

 



"Uroczanka" Gospodarstwo Ekoturystyczne w Okopach,
Gospodarstwo ekoturystyczne "Uroczanka" w swojej ofercie przewiduje warsztaty: kulinarne, artystyczne, plastyczno-techniczne, fotograficzne, ekologiczne. Gospodarstwo składa się z dziesięciu budynków. W czterech domach wykonywane są prace twórcze, jeden przeznaczony jest do gorących kąpieli w tzw. "ruskiej bani", pozostałe zaś zabudowania to domy mieszkalne.
Warsztaty organizowane w gospodarstwie "Uroczanka" mają na celu poznanie przez uczestników tradycji "ginących zawodów". Praktycznie mogą zapoznać się z plecionkarstwem, w tym wikliniarstwem, ceramiką, kowalstwem, garncarstwem, rzeźbą, tkactwem, hafciarstwem, rymarstwem, stolarstwem tradycyjnym, malarstwem, drzeworytem, budową podstawowych instrumentów muzycznych.
Kontakt: Antoni, Małgorzata i Michał Roman, Okopy 24, tel.kom. 503 46 49 46, www.uroczanka.prv.pl


Spływy tratwami po meandrach rzeki Biebrzy - kontakt: tel.: (+48) 603-225-100, e-mail: biuro@biebrza24.pl, www.biebrza24.pl,

biebrza 2.jpg